Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sova

6. 8. 2010

 

Obrazek

Sovy mají vesměs velmi nenápadné „maskovací“ zbarvení, navíc jejich výjimečně měkké peří s hřebínkovitým okrajem umožňuje naprosto tichý let. To jim nejen napomáhá při přiblížení k nic netušící kořisti, ale navíc umožňuje orientaci sluchem, kterou by šustot normálních křídel rušil. Tím, že mají tak načechrané peří, tvoří dojem, že jsou větší, než tomu tak ve skutečnosti je. Kolem očí mají vějířovitě uspořádané peří - závoj. Podobně jako dravci mají zahnutý zobák. Prsty jsou porostlé peřím. Čtvrtý prst, tzv. vratiprst, se může otočit dopředu nebo dozadu. Samice sov jsou větší než samci, velikost od 12 do 84 cm.

Sovy mají na hlavě peří kolem učních otvorů tak, že směřuje zvuk do ušního otvoru. Některé mohou tvar tohoto peří užitím svalů upravovat. Sovy slyší i ultrazvuk. Některé druhy mají jedno ucho výše než druhé - díky tomu mohou určit pozici nejen jako stranový ale i výškový úhel.

Sovy také velmi dobře vidí na dálku, a to i za velice špatných světelných podmínek. Na blízko však tak dobře nevidí a proto se, například při porcování kořisti, řídí pomocí štětinovitých pírek u kraje zobáku (vibrysy). Na rozdíl od ostatních ptáků mají oko, které směřuje dopředu, překryté horním víčkem, nikoli spodním. Zorný úhel je 160°. Hlavu mohou otočit až o 270°.

Jejich velikost je značně odlišná. Nejmenším zástupcem celého řádu je kulíšek trpasličí, který dorůstá sotva 13,5 cm a váží 31 g, největšími jsou naopak dva druhy výrů - výr velký a výr Blakistonův, kteří mohou dorůstat velikosti mezi 60 - 71 cm, v rozpětí křídel měří téměř 2 m a mohou vážit až 4,5 kg